Referandum ne zaman yapılacak? YSK Başkanından referandum tarihi açıklaması

Paylaş
 

Kamuoyunda Başkanlık sistemi olarak kabul gören Anayasa değişikliği için yapılacak referandum tarihi açıklandı. Referandum ne zaman yapılacak sorusunun cevabını YSK Başkanı Sadi Güven açıkladı.

Tüm Türkiye’nin büyük bir merakla beklediği referandum ile alakalı YSK Başkanı Sadi Güven’den son dakika açıklaması geldi. Kamuoyunda ve ülkenin muhalif kanadında başkanlık sitemi oylaması olarak ifade edilen Anayasa oylaması değişikliği için Türkiye 16 Nisan’da sandık başına gidecek.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından bugün yapılan toplantı sonrasında kameralar karşısına geçen YSK Başkanı Sadi Güven “Referandum ne zaman yapılacak?” sorusuna yaptığı flaş açıklama ile netlik kazandırdı.

Referandum tarihi belli oldu mu? Referandum ne zaman yapılacak?

Anayasaya değişikliği olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden AKP ve MHP milletvekillerinin verdiği destek ile geçen yeni anayasa düzenlemsi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasının ardından referanduma gidiyor. Ülkenin muhalif kanadı yanı sıra bir çok vatandaşında tepkileri arasında meclisten geçen anayasa düzenlemesi için referandum tarihi belli oldu. Açıklama YSK Başkanı Sadi Güven’den geldi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, “Anayasa değişikliği halk oylamasının Kurulumuzun 11 Şubat 2017 gününün 74. sayılı kararıyla 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılmasına karar verilmiştir” dedi.

Yurt içinde kurulacak sandık sayısı yaklaşık 164 bin

Seçmen ve sandık sayıları hakkında da bilgi veren Güven, “Bugün itibariyle yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen sayımız 55 milyon 336 bin 960, yurt içinde kurulacak sandık sayısı yaklaşık 164 bin, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen sayımız 2 milyon 929 bin 389’dur. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlere halk oylamasında 57 ülke 119 temsilcilikte ve 32 gümrük kapısında kurulacak sandıklarda oy kullandırılması planlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Referandum’da kimler oy kullanacak?

16 Nisan 2017’de yapılacak olan ve yeni anayasa maddelerinin oylanacağı referandumda 18 yaşından gün almış, terör örgütü davaları kapsamında tutuklu bulunmayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oy kullanabilecek.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Bir yorum bırak

ayak mantarı | kredi hesaplama