Kasım’da Pera’nın yolunu tukmak için geçerli 8 nedenimiz var

Paylaş
 

Pera, sizinde bildiğiniz gibi Beyoğlu bölgesinin yani İstiklal Caddesi ile o caddeye açılan tüm ara sokakları içine alan bölgenin adı. Pera, Beyoğlu demek! Kasım ayında İstanbul’un ilk yerleşim yerlerinden biri olan Pera’ya gitmek için sebebiniz yok ise bu haber tamda size göre…

İstanbul’un ilk yerleşim yerlerinden biri olan Beyoğlu yani Pera, İstanbul aşığı olanlar için ilk günkü gibi hala çok önemli bir değere sahip. Pera’nın tarihine ufak bir göz atacak olursak, Galata daha öncesinde Cenevizliler’in yoğun olarak yaşadığı bir bölgedeydi ama daha sonra Galata’dan gelen yabancıların İstiklal Caddesi ve çevresine yerleşmeleri sonucunda bölge bir anda Avrupa kendi görümüne kavuştu.

Buram buram tarih kokan Pera’da zaman içerisinde köklü değişiklikler de meydana geldi. Örneğin; 1860-1864 yılları  arasında Pera’nın içerisinde yer alan Galata surları yıktırıldı. Pera’ya yeni sokak ve caddeler açılarak ahşap bina yapımı tamamen yasaklandı. Tüm bu yaşananlara rağmen Pera, en az bozulmayla tarihsel özelliklerini bugüne kadar koruyabilmiş semtler arasında kendine yer bulmuş olması da sizi mutlu eden güzel gelişmelerden bir tanesi oldu.

Yazmakla bitmeyecek kadar güzelliklere sahip olan Pera, geçmişte de bugünde olduğu gibi “farklı” ve eşsiz bir bölge olduğunu kanıtladı. Günümüzde tarih kokan mimarisi, birbirinden keyifli mekanları ve çeşitli etkinlikleri içinde barından Pera’ya Kasım’da gitmemek olmaz diye düşündük.

Eğer sizde Kasım ayında başkasına söz vermediniz ise sizi Pera’ya davet ediyoruz. Kasım ayında Pera’nın o büyüğü sokaklarından geçmiş ile yaşamaya ne dersiniz..

 

1. Cumartesilerinizi doldurmakla başlayalım.

pera-palace
Kevork Tavityan (bariton) & Fügen Yiğitgil (piyano) “Sonbahara Arya’larla Veda” konseriyle 19 Kasım’da Pera Palace Hotel Jumeirah Cumartesi Konserleri’nde müzikseverlerle buluşuyor.

2. Ne dinleyeceksiniz bu konserde?

vivaldi
Handel, Vivaldi, Mozart, Verdi, Bizet, Puccini ve Wagner’in operalarından en güzel aryalar seslendirilecek. Bu güzel konseri kaçırmamanızı şiddetle öneriyoruz.

3. Sergi tutkunuysanız da bi’ önerimiz var.

Zyrtcl021
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu’ndan yapıtlarıyla Osman Hamdi Bey’in yaşamı ve sanatını anlatan sergi Kasım ayı boyunca Pera Müzesi’nde yer alacak.

4. Ne göreceksiniz bu sergide?

osman-hamdi
Tanzimat Dönemi’nin yetiştirdiği bir Osmanlı aydını olan Osman Hamdi Bey’in resim, arkeoloji, müzecilik, sanat eğitimi gibi kültür-sanat yaşamının farklı alanlarında, bir ömre ancak sığdırılabilecek zenginlikte ve çeşitlilikte katkılar yapmış bir kişi olarak arkasında bıraktığı yüzlerce eser bulunuyor. Sanat ve tarih tutkunlarının hayır diyemeyeceği bi’ sergiden bahsediyoruz yani.

5. Pera 64’e kurulan radyo istasyonuna uğrayıp sevdiğin sanatçıları dinleyebilirsin mesela!

RBMA Radio Berlin
Tüm dünyadan müziğe yön veren isimler tarafından oluşturulan özel içeriğiyle yayın yapan, yeni keşifler yapmak isteyen ya da takip ettiği müzik janrlarında derinleşmek isteyenlere pek çok alternatif sunan Red Bull Music Academy (RBMA) Radio 11-20 Kasım 2016 tarihleri arasında Pera 64’te geçici bir radyo istasyonu kuracak.

6. Evde de dinleyebiliriz diyenlere de cevabımız hazır!

P-20130830-00028_News (1)
Dijital olarak tüm dünyaya yayın yapacak olan RBMA Radio Istanbul, 10 günde 70 sanatçı, 60 radyo programı, 8 canlı stüdyo performansına sahne olacak ve yayınları www.rbmaradio.com/istanbul adresinden dinlenebilecek. Katılacak sanatçılar arasında Yeni Türkü, Ayşegül Aldinç, Kalben, Mabel Matiz gibi isimler yer alıyor.

7. Gençler ve genç kalanları da düşündük.

tren
Okul sezonunun başlamasıyla birlikte Pera’daki gece hayatı da canlandı. Zilly Pera, Tren Pera ve Çilek Pera gibi mekânlar özellikle üniversite öğrencileri için Pera’yı gece hayatı konusunda bir cazibe merkezi haline getiriyor. Bu mekânlarda haftanın belirli günlerinde üniversite öğrencileri için özel partiler düzenleniyor ve indirimler uygulanıyor.

8. Sakin sakin oturalım diyorsanız da;

kumbaraci
Tarihi dillere destan Pera Palace Hotel Jumeirah, Kumbaracı50 ile birlikte odaların balo salonunun ve genel alanların bir sahne olarak kullanıldığı interaktif bir tiyatro oyununu sanatseverlerin beğenisine sunuyor. İlk temsilini Ekim’de yapan oyunu 10,11 ve 27 Kasım’da izlemek mümkün olacak. Yolunuz Pera’ya düşmese de düşürmek isteyebilirsiniz.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Bir yorum bırak

ayak mantarı | kredi hesaplama