Apple iPhone 6 Plus dokunmatik ekran sorunu tamiri 149 dolar

Paylaş
 

Apple iPhone 6 Plus telefonlarda son zamanlarda meydana gelen dokunmatik ekran sorununun tamiri için Apple’nin talep ettiği fiyat 149 dolar. Peki, Apple iPhone 6 Plus dokunmadik ekran sorunu kullanıcı hatası mı yoksa telefondan kaynaklı bir hata mı?

Mobil teknoloji sektöründe oldukça büyük bir pazara hitap eden ve alanında lider konumda olan Apple, son çıkartığı telefon modellerinden biri olan iPhone 6 Plus’ta dokunmatik ekran sorunları meydana geldi. Apple’nin kullanıcı hatası olarak değerlendirdiği dokunmatik ekran sorunu tamiri için istediği 149 dolarlık tamir ücretine ise iPhone kullanıcıları tepki gösteriyor. Peki, iPhone 6 Plus’ta dokunmatik ekran sorunu kullanıcı hatası mı, yoksa firmanın üretimde yaptığı hatadan kaynaklanan sorun mu?

Apple, birçok iPhone 6 Plus sahibinin yaşadığı dokunmatik sorunu için “telefonun düşürülmesinden kaynaklanıyor” diyor.

Apple, birçok iPhone 6 sahibi ve bağımsız tamir teknisyenlerinin telefonların dokunmatiğini öldüren “Touch disease” denen şikayet başvurularını yanıtladı.

Touch Disease- iPhone 6 Plus Dokunmatik Sorunu Belirtileri

Sorunun belirtileri ekranın üst kısmında titreşen bir gri çubuk ve dokunmatik ekranın yanıt vermemesi olarak görülüyor. Bu durum telefonu kullanılmaz hale getirecek kadar kötü. Jessa Jones adındaki tamir teknisyeninin belirttiğine göre aynı sorundan muzdarip çok sayıda kullanıcı kendilerine başvuruyor.

Apple’ın bu konudaki cevabı ise sorunun kullanıcı hatası olduğunu yönünde. “iPhone 6 Plus’ın sert yüzeye her düşürülüşünde cihazın ekranı üzerinde çok daha fazla baskı oluşmasına sebep oluyor” deniyor. Sorunun düzeltilmesi içinde eğer cihazın ekranı kırık değilse 149$ gibi bir tamir ücreti talep ediliyor. Onarım programının cihazın satış tarihinden itibaren 5 yıl geçerli olduğunu da belirtelim!

329 dolarlık olağan dışı durum garantisi rakamından daha düşük ama yine de ücretsiz değil. Bir çok kullanıcının bu konu yüzünden iPhone aleyhine dava açtığı da gelen haberler arasında. Bu dava sonunda Apple haksız çıkarsa bu tamir konusunda 149$ ödeyen kullanıcıların paralarının iade edilmeside söz konusu.

iFixit CEO‘su Kyle Wiens‘te bu sorunu onaylıyor. Sorunun dokunmatik IC bileşenlerinin lehimlerindeki başarısızlık, diğer bir deyişle lehim sorunundan kaynaklandığını belirtiyor. Ayrıca Apple Genius tarafından bu problemli cihazların tamir edilmediğini, bunun yerine bileşenlerin değiştirildiğini söylüyor.

Wiens, sorunun telefonu hiç düşürmemiş kullanıcılarda da görüldüğünü yeniledi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Bir yorum bırak

ayak mantarı | kredi hesaplama